Reklama

Ładowanie...

Nicawim, Wajelech

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 29, 9 - 30, 20 oraz rozdział 31
Z

Z wcześniejszego fragmentu mowy Mojżesza synowie Izraela dowiedzieli się o dziewięćdziesięciu ośmiu przekleństwach, które czekają na grzeszników. Słysząc to, pozielenieli na twarzach, i płacząc, pytali: "Jak my te przekleństwa zniesiemy?". Wtedy wystąpił Mojżesz i pocieszył ich: "Jesteście dzisiaj w tym miejscu, mimo że rozgniewaliście Wiekuistego. Nie zniszczył was i nadal stoicie przed Nim. Tak jak dzień wstaje, a z ciemności wyrasta jasność, tak w przeszłości Bóg służył wam jako źródło światła i będzie was oświetlał i oświecał w przyszłości". (Komentarz rabina Raszi do Księgi Powtórzonego Prawa 29, 11). Mojżesz podkreśla, że Żydzi zawarli na wieki wieków przymierze z Bogiem i obiecali mu posłuszeństwo. Tego, kto je złamie i zdradzi, czekają "wszystkie przekleństwa zapisane w tej księdze, a Pan wymaże jego imię spod nieba" (29, 19). Ale jest zawsze otwarta jedna droga...

4642

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]