Reklama

„Ni ma co dużo godać"

„Ni ma co dużo godać"

01.12.2006
Czyta się kilka minut
JOANNA BROŻEK: - Co roku przed Świętą Barbarą giną górnicy. Jak człowiek wierzący może zinterpretować tę zbieżność, o ile w ogóle może się jej dopatrywać?
K

Ks. STANISŁAW PUCHAŁA: - Wiele razy słyszałem to stwierdzenie. Ono w jakiś sposób określa myślenie ludzi na Śląsku, nie tylko górników. Tyle że doszukiwanie się zbyt prostej zależności, że to św. Barbara zabiera do siebie górników, może rodzić wrażenie, jakby Święta była co najmniej... zazdrosna. Tymczasem to powiedzenie jest świadectwem wiary w jej opiekę. W duszy górnika "gra" to właśnie tak: wierzę, że św. Barbara troszczy się o mnie w trudnych warunkach pracy w kopalni, a będzie też przy mnie, gdy trzeba będzie przejść na "wieczną szychtę". Przed każdym zjazdem na dół górnicy modlą się w cechowni przed figurą Barbary. Obserwowałem to również w swojej rodzinie. Niebagatelne znaczenie miało każde pożegnanie z bliskimi, jakby na zawsze. Oczywiście górnik nie myśli cały czas o śmierci. Gdyby tak było, pewnie żaden z nich nie miałby odwagi zjeżdżać na dół. Każdy z nich...

5728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]