Reklama

Ładowanie...

Nauka jako fanaberia

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Premier ocenił projekty nowych podatków, przedstawione przez prof. Zytę Gilowską, jako realizację programu wyborczego PiS. Jeśli tak, to Prawo i Sprawiedliwość w programie wyborczym powinno jasno napisać, że inteligencja twórcza będzie grupą, której zamierza zabrać pieniądze.
O

Odbierając naukowcom, malarzom, rzeźbiarzom, pisarzom, tłumaczom, aktorom, wynalazcom, dziennikarzom, wykładowcom itd. prawo do odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów (ostatecznie ustalono, że jeszcze przez dwa lata podatnicy ci będą mogli odliczać 20 proc. kosztów), nie tylko eliminuje się przedwojenną jeszcze regulację prawną, ale radykalnie zwiększa obciążenia podatkowe inteligencji. Prof. Gilowska, traktując tę regulację jako "patologię" (!), odwołuje się do haseł egalitarnych ("wszyscy powinni płacić podatki według takich samych reguł"). Jeśli jednak chodzi wyłącznie o ujednolicenie reguł: dlaczego rząd nie wspomniał w projekcie o rekompensatach finansowych dla tej grupy (w formie podwyżek pensji), która pozostawiłaby inteligenckie zarobki na niezmienionym poziomie? Pytanie jest oczywiście retoryczne. Nie chodzi bowiem o jakieś zasady sprawiedliwości...

4522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]