Reklama

Nasz dom z Papieżem

Nasz dom z Papieżem

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Wydaje mi się, że kluczem do trzeciego dnia pielgrzymki jest słowo "dom, doświadczenie domu. Nie możemy krzyczeć do tego Papieża: "Witaj w domu!, choć wyczuwam, że wielu z nas chciałoby tak właśnie zawołać. Papież jest w naszym domu, Papież znajduje dom między nami. A równocześnie - Papież z nami nasz dom buduje.
fot. KNA-Bild
C

Czym jest dom? To miejsce, w którym nie jestem obcy, w którym jestem bezpieczny, w którym dojrzewam. W którym otrzymuję życie i uczę się życia. To także miejsce, w którym otrzymuję - jeżeli otrzymuję - religijną wiarę. Bo wiara nie rodzi się w pustce, w jakimś pozaświatowym kontakcie człowieka z Bogiem. Ona rodzi się w konkretnym miejscu i czasie - w domu dzieciństwa, w krajobrazach młodości - i wśród konkretnych ludzi. Jeżeli jest wkorzeniona w to miejsce, trwa w nim i stale do niego powraca, choćby przewędrowała świat cały. Dobrze powiedział o tym kard. Stanisław Dziwisz, witając Papieża w Wadowicach: "Tu 18 maja 1920 r. zaczęła się historia, która trwa. Ta historia ma imię, nazwisko i twarz. To historia Karola Wojtyły. W tę historię wpisuje się dzisiaj Twój pobyt w rodzinnym domu i mieście Sługi Bożego Jana Pawła II".

Benedykt XVI zaczął ten dzień od...

4612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]