Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nasz biskup zabrania

Nasz biskup zabrania

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Trasę papamobile z Okęcia do katedry św. Jana wyznaczono tak, żeby Papież przejechał obok miejsc poświęconych pamięci ofiar dwóch totalitaryzmów: pomnika Bohaterów Getta, Umschlagplatzu, pomnika Pomordowanym i Poległym na Wschodzie, pomnika Powstania Warszawskiego, pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.
P

Pomnik Bohaterów Getta, róg Anielewicza i Zamenhofa. W odgrodzonym barierkami sektorze, tuż przy ulicy, siedzą członkowie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jest wśród nich 90-letnia Anna Kornecka, która z getta w Wilnie wywiozła dwie Żydówki. Anna Bando wyprowadziła z warszawskiego getta żyjącą do dziś Lilianę. Żydówkę z dzieckiem uratowała też Zofia Sienieńska. Opowiada: - Była czwarta nad ranem, gdy stanęły pod naszymi drzwiami. Znałyśmy się jeszcze przed wojną. Miały polskie dokumenty, przeżyły Powstanie.

Obok niecierpliwie kręci się kilkudziesięciu dziennikarzy. Na początku tygodnia media obiegła elektryzująca wiadomość, że Papież prawdopodobnie zatrzyma się przy pomniku. Może nawet wysiądzie z papamobile, powie kilka słów, pomodli się.

Trzy, cztery minuty przed papieskim...

8958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]