Reklama

Ładowanie...

Nadal o przeszłości PIW-u

12.10.2003
Czyta się kilka minut
W PRL działał, podległy Ministerstwu Kultury, Centralny Zarząd Wydawnictw. Kierowała nim przez lata towarzyszka Helena Zatorska. Do niej należało zatwierdzanie planów wydawnictw. Skutecznie nakazywała zmniejszanie lub zwiększanie proponowanej przez wydawców wysokości nakładów.
Z

Zajmowała się zarówno treścią książek, jak postawą pisarzy, od niej uzależniając wznowienia. “A czym sobie pan Słonimski zasłużył na wznowienie?". Z wielką starannością torpedowała próby wydania prac pozostającego na emigracji profesora Stanisława Kota. Wielki tom ważnych rozpraw uczonego na tematy takie jak: “Jana Kochanowskiego podróże i studia zagraniczne" czy “Polacy w Bazylei za czasów Zygmunta Augusta" mógł się ukazać w PIW-ie dopiero w roku 1987, w dwanaście lat po śmierci badacza.

Był w założeniach działalności Centralnego Zarządu cień racjonalności. Miał zapobiegać, by poza “Panem Tadeuszem" lub różnymi przekładami Szekspira czy Homera te same tytuły nie powtarzały się w różnych oficynach. Ale zajęta kontrolą polityczną Zatorska nie do końca z tym sobie radziła, i tak debiutancki, a zarazem jedyny tomik wierszy Jerzego Skolimowskiego “Siekiera i...

6593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]