Reklama

Ładowanie...

Nad nami Orzeł Biały

16.05.2007
Czyta się kilka minut
W

W ciągu blisko półtora roku swej prezydentury Lech Kaczyński nigdy nie zwołał Kapituły Orderu Orła Białego. In corpore potrzebna była prezydentowi raz: w dniu inauguracji, aby przyjąć od niej insygnia orderu, którego stał się kawalerem i Wielkim Mistrzem. Następnie jednak już tylko urzędnicy Kancelarii Prezydenta zasięgali telefonicznie opinii u poszczególnych członków.

Telefonem i przez media

Nadawanie orderów należy do wyłącznej kompetencji prezydenta RP. Artykuł 138 Konstytucji nie ogranicza tej jego prerogatywy żadnymi zobowiązaniami ani kontrolą. Ustawa o orderach określa przesłanki ich przyznawania i wskazuje, kto może przedstawiać kandydatów do odznaczenia; w przypadku Orderu Orła Białego - prócz prezydenta, premier i kapituła. Ale

nie nakłada terminu, do którego prezydent musiałby rozpatrzyć taki...

8795

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]