Reklama

Nad nami Orzeł Biały

Nad nami Orzeł Biały

16.05.2007
Czyta się kilka minut
W

W ciągu blisko półtora roku swej prezydentury Lech Kaczyński nigdy nie zwołał Kapituły Orderu Orła Białego. In corpore potrzebna była prezydentowi raz: w dniu inauguracji, aby przyjąć od niej insygnia orderu, którego stał się kawalerem i Wielkim Mistrzem. Następnie jednak już tylko urzędnicy Kancelarii Prezydenta zasięgali telefonicznie opinii u poszczególnych członków.

Telefonem i przez media

Nadawanie orderów należy do wyłącznej kompetencji prezydenta RP. Artykuł 138 Konstytucji nie ogranicza tej jego prerogatywy żadnymi zobowiązaniami ani kontrolą. Ustawa o orderach określa przesłanki ich przyznawania i wskazuje, kto może przedstawiać kandydatów do odznaczenia; w przypadku Orderu Orła Białego - prócz prezydenta, premier i kapituła. Ale

nie nakłada terminu, do którego prezydent musiałby rozpatrzyć taki...

8795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]