Reklama

Ładowanie...

Na wojnie owadów z gadami

Na wojnie owadów z gadami

24.10.2022
Czyta się kilka minut
Ż

Żeby zabić jaszczurkę, wystarczy ugryzienie dwunastu mrówek ognistych (Solenopsis ­invicta). Kiedyś żyjące w USA gady z gatunku Sceloporus undulatus nie miały się czego obawiać, bo wrogie owady nie występowały na ich terytorium. Teraz jednak te ostatnie stały się w wielu miejscach gatunkiem inwazyjnym i wyzwaniem dla lokalnej fauny, nieprzygotowanej na nowe zagrożenie. Jej przedstawiciele nie pozostają dłużni – jaszczurki włączyły nowo przybyłe mrówki do swojego jadłospisu.

Wojna między tymi gatunkami zainteresowała badaczy, którzy zauważyli, że poszczególne populacje jaszczurek różnią się pod kątem odporności. Te, które dzielą tereny z mrówkami, są lepiej chronione przed ich jadem niż grupy, na których tereny jadowite owady jeszcze się nie wdarły.

Jak do tego doszło? Jad mrówek dostaje się do organizmów gadów na dwa sposoby: w wyniku ugryzienia przez mrówkę albo poprzez jej połknięcie. Catherine Tylan ze współpracownikami przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że to ten drugi sposób doprowadza do podwyższenia wskaźników immunologicznych. Okazuje się więc, że zjadanie wrogów ułatwia przetrwanie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]