Na skróty 17/08

"Henryk Stażewski (1894-1988) - zmienny / konsekwentny"

to tytuł retrospektywy w krakowskim Muzeum Narodowym, prezentującej dorobek bodaj jedynego z polskich malarzy, który cieszy się w świecie niekwestionowaną pozycją klasyka współczesności. Jak piszą organizatorzy, wystawa "ukazuje główne wątki twórczości wybitnego abstrakcjonisty: od awangardowej ortodoksji czasów przedwojennych przez poszukiwanie harmonii kształtów i kolorów w seriach znakomitych reliefów, aż po eksplozję odważnych barw w późnych cyklach malarskich". Prezentacja jest czynna do 21 września.

Tadeusz Dąbrowski nagrodzony Hubert Burda Preis 2008

Austriacką Nagrodę im. Hermanna Lenza dla pisarza niemieckojęzycznego otrzymał w tym roku Austriak Xaver Bayer. Jury w składzie Peter Hamm, Peter Handke, Alfred Kolleritsch i Michael Krüger przyznało też Nagrody Huberta Burdy dla poetów z Europy Środkowej i Wschodniej. Trafią one do rąk Walżyny Mort z Białorusi, Delimira Rešickiego z Chorwacji oraz Tadeusza Dąbrowskiego, ur. w 1979 r. poety i krytyka literackiego, redaktora "Toposu", publikującego także w "TP".

"Katyń" Andrzeja Wajdy uznany za najlepszy film

przez członków polskiej Akademii Filmowej. Obraz ten otrzymał łącznie siedem "Orłów" - także w kategoriach rola drugoplanowa (Danuta Stenka), zdjęcia (Paweł Edelman), muzyka (Krzysztof Penderecki), scenografia (Magdalena Dipont) oraz dźwięk i kostiumy. Nagrodę dla reżysera zdobył Andrzej Jakimowski za "Sztuczki", uznane też za najlepszy film w plebiscycie widzów. Nowym prezydentem Akademii Filmowej została Agnieszka Holland.

Zakończył się 43. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności, otrzymał spektakl "Nordost" w reżyserii Grażyny Kani (Teatr Polski z Bydgoszczy). Natomiast jury w składzie Paweł Miśkiewicz (przewodniczący), Anna R. Burzyńska, Dominika Ostałowska, Wojciech Marczewski oraz Jacek St. Buras uhonorowało jako "najlepszy spektakl teatru najmniejszej formy" przedstawienie "Wewilllivestorm" w reżyserii Beniamina Verdoncka (Toneelhuis & Nieuwpoorttheater z Gandawy).

Nagrodę główną 33. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2008"

otrzymał spektakl "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski we Wrocławiu). Przedstawienie to uhonorowano także za dwie pierwszoplanowe role męskie (Wiesław Cichy - Danton, Marcin Czarnik - Robespierre) oraz scenografię i kostiumy.

V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

odbywa się w dniach 22-27 kwietnia w warszawskim kinie Muranów. O nagrodę Warszawskiego Feniksa ubiega się 47 filmów, wśród imprez towarzyszących znalazła się m.in. retrospektywa twórczości Janusza Morgensterna. Szczegóły: www.jewishmotifs.org

"Norwid - Herbert. Inspiracje Śródziemnomorskie"

to tytuł wystawy w Bibliotece Narodowej (Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich w Warszawie), prezentującej rysunki obu twórców znajdujące się w zbiorach BN i dokumentujące ich fascynację kulturą antyku. Ekspozycja czynna jest w dniach 26 kwietnia - 18 maja.

(af)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2008

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Bach stanowi pewnego rodzaju punkt odniesienia, gdyż był przedmiotem drobiazgowej analizy setek tysięcy inteligencji, setek tysięcy bliźnich przede mną. Cóż to właściwie znaczy, że klasyczne jest to, co przetrwało? W jaki sposób taka koncepcja klasyczności przejawia się w ludzkim życiu? Najpoważniejszą odpowiedź na to pytanie znajdujemy u wielkiego współczesnego poety klasyczności, Polaka Zbigniewa Herberta. Dla Herberta przeciwieństwem klasyka nie jest romantyk, lecz barbarzyńca. Co więcej, »klasyk kontra barbarzyńca« to nie tyle opozycja, ile konfrontacja. Herbert pisze z historycznej perspektywy Polski, kraju o zachodniej kulturze, która jest permanentnie zagrożona, osaczona przez popadających okresowo w barbarzyństwo sąsiadów. Tym, co pozwala klasykowi przetrwać szturm barbarzyństwa, nie jest w oczach Herberta żadna istotowa jakość. Klasyczne jest właśnie to, co przetrwało najgorsze barbarzyństwo, co ocalało, ponieważ pokolenia ludzi nie mogły o tym zapomnieć i trzymały się tego za wszelką cenę - mówił John Maxwell Coetzee w nawiązującym polemicznie do T.S. Eliota wykładzie "Kto to jest klasyk?", opublikowanym przez "Europę", dodatek do dziennika "Fakt". - Doszliśmy więc do pewnego paradoksu. Klasyczne jest to, co jest w stanie przetrwać. Toteż kwestionowanie klasyki, nieważne jak nieprzyjazne, jest częścią historii klasyki, czymś nieuchronnym, a nawet pożądanym. Dopóki bowiem klasyka potrzebuje ochrony przed atakiem, dopóty nie może udowodnić, że jest klasyką".