Reklama

Na skróty

Na skróty

20.11.2005
Czyta się kilka minut
W swojej posiadłości w hrabstwie Dorset w wieku 79 lat zmarł John Fowles, pisarz brytyjski, autor m.in. bestsellerowej “Kochanicy Francuza" (1969), zekranizowanej z udziałem Meryl Streep i Jeremy Ironsa (autorem scenariusza był Harold Pinter). Fowles debiutował w 1963 roku thrillerem “Kolekcjoner", opublikował też m.in. “Maga", “Mantissę" i “Maggota". Większość jego książek została przełożona na język polski. Bohaterem nowego numeru “Literatury na Świecie" (2005, nr 7-8) jest Tanger, międzynarodowa enklawa na terenie Maroka, której niezależny status ściągał po II wojnie światowej ludzi mających nadzieję na szybkie (i niekoniecznie legalne) dorobienie się, przestępców, zbrodniarzy wojennych i szpiegów, spragnionych swobody obyczajowej homoseksualistów, poszukiwaczy egzotyki, przygód i łatwo dostępnych narkotyków, a wreszcie pisarzy. W Tangerze mieszkali lub pojawiali się William S. Burroughs (autor m.in. “Nagiego lunchu"), Paul Bowles (“Pod osłoną nieba") i jego żona Jane (“Dwie poważne damy"), Truman Capote, Allen Ginsberg i Jack Kerouac. Dla artystów była to ucieczka od konserwatyzmu i zimnowojennych lęków Ameryki i Europy, inspirujący, barwny świat, gdzie nędza arabskich przedmieść kontrastowała z olśniewającym bogactwem przyjęć u Barbary Hutton, która przyjmując gości (Chaplin, Maria Callas, Onassis...) siedziała na tronie w wysadzanej szmaragdami i diamentami tiarze, należącej niegdyś do Katarzyny II. W tle zaś unosiła się tajemnica i groza pustyni.
  • W miesięczniku znajdziemy opowiadania Burroughsa i Bowlesa, rozmowy z nimi (Bowles: “Ludzie Zachodu spodziewają się, że Wschód utwierdzi ich w tym, co już o nim wiedzą") oraz szereg ciekawych esejów poświęconych Tangerowi. “Tanger jest jak basen, z którego trudno się wydostać, i czas traci tu sens; dni prześlizgują się jeszcze mniej zauważalnie niż piana na wodospadzie - tak wyobrażam sobie czas w klasztorze, mijający dyskretnie, w mięciutkich pantoflach; zresztą te dwie instytucje, Tanger i klasztor, mają jeszcze inny wspólny mianownik: samowystarczalność" - pisał Truman Capote.
  • W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się premiera opery “Curlew River" Benjamina Brittena w reżyserii Axela Weidauera. Przedstawienie to otwiera cykl “Terytoria", w ramach którego prezentowane będą mniej znane XX-wieczne i współczesne dzieła - m.in. utwory Janačka, Mykietyna...
6139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]