Reklama

Na granicy prostoty

Na granicy prostoty

11.05.2007
Czyta się kilka minut
Henryk Mikołaj Górecki kocha śpiew. W jego muzyce słychać, że często siada przy fortepianie i wertuje stare śpiewniki, lubi w gronie przyjaciół na głosy wykonywać dawne pieśni; spacerując wokół domu na podhalańskiej wsi, nuci ludowe melodie.
T

To one są jemu najbliższe - pieśni proste, szczere, pozbawione artystycznego zawoalowania i dystansu, z zasady wykonywane spontanicznie, w chwilach akuratnych. Stanowią repertuar najbardziej aktualny, bo są reakcją na chwilę, opowiadają o małych radościach i wielkich smutkach, najlepiej wyrażają ludzkie emocje. Od dawna więc Górecki wplata w partytury ludowe pieśni, w utworach na głosy solowe, chór, niemal in crudo, w muzyce instrumentalnej "wokalizując" partie. Na powrót czyni z pięknej melodii priorytet, wtłacza w nią ładunek ekspresji, wokół niej roztacza metafizyczną aurę.

"Gdy ludzie umierają, śpiewają pieśni", pisał Wielemir Chlebnikow. Refleksyjne zdanie rosyjskiego poety może być mottem III kwartetu smyczkowego - "Pieśni śpiewają", pełnego nostalgii, tak ostatnio dla Góreckiego charakterystycznego liryzmu, owego ciągłego kołysania słuchacza, tulenia...

4506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]