Reklama

Na dwa fortepiany

30.10.2005
Czyta się kilka minut
20 sierpnia, Marienfeld. Po adoracji, gdy Benedykt XVI i setki tysięcy młodych zwrócili się ku Chrystusowi - kończy się modlitewne czuwanie. Papież odchodzi w milczeniu, bez zwłoki, nawet nie życząc młodym dobrej nocy. W nieopisanym zamieszaniu, jakie następuje potem, spotykam jednego z francuskich biskupów. Wymieniamy spojrzenia. Biskup mówi: No i proszę! To nie jest Jan Paweł II.
T

Tamten wieczór, przygotowywany i oczekiwany od tak dawna, zaskoczył nas. Nie był podobny do poprzednich czuwań wieczornych ze Światowych Dni Młodzieży, choćby do tego sprzed pięciu lat na Tor Vergata, gdy w niezapomnianym fresku ukazano dwa tysiące lat historii męczenników i świadków Chrystusa.

Dziennikarze stawiali sobie pytanie, czy Benedykt XVI zda w Kolonii egzamin wstępny. Ale dla młodych ludzi ani takie pytanie, ani taki problem nie istniały. Na początku czuwania poświęcono dzwon, który zabrzmiał jak wspomnienie Jana Pawła II - Papieża, który zwołał ich do Kolonii. Wspaniała owacja uniosła się wprost z serc młodzieży, była wyrazem ich wdzięczności i ostatnim hołdem oddanym temu, który przed 20 laty rzucił ideę Światowych Dni Młodzieży.

Jednak dziś stanął przed nimi Benedykt XVI. Jak niegdyś - człowiek w bieli, dany po to, aby ich uczyć,...

4376

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]