My, sami!

Przywykliśmy myśleć, że o polityce międzynarodowej decyduje się na salonach: spotkania głów państw, premierów, szczyty ważnych światowych organizacji.

18.08.2013

Czyta się kilka minut

Mierzeja Bałtycka rozdziela Polskę i Rosję; okładka dodatku "Polska się liczy" nr 2 / Fot. Kacper Kowalski / FORUM
Mierzeja Bałtycka rozdziela Polskę i Rosję; okładka dodatku "Polska się liczy" nr 2 / Fot. Kacper Kowalski / FORUM

A od nas – obywateli – nic nie zależy. Kolejny dodatek do „Tygodnika Powszechnego” pt. „Lokalnie i globalnie” pokazuje, w jaki sposób lokalne samorządy (czyli także my, obywatele) kształtują i realizują politykę międzynarodową.

W całej Polsce samorządy lokalne zajmują się wcielaniem w życie najróżniejszych projektów międzynarodowych: poczynając od wymiany młodzieży przez organizację targów, spotkań eksperckich, szkoleń, na organizacji poważnych imprez kulturalnych kończąc. Urzędnicy w samorządach wykonują mrówczą pracę: zanurzeni w biurokracji starają się każdą imprezę dopiąć, by nie było żadnych niedociągnięć.

Dzięki ich pracy nawiązują się kontakty międzyludzkie, stosunki między państwami przestają być sztuczne. Tworzą się relacje oddolne: możemy się przekonać, jakie projekty, imprezy, szkolenia potrzebne są obywatelom danych krajów – w taki sposób tworzą się rekomendacje dla urzędników odpowiedzialnych za politykę międzynarodową. Pamiętajmy bowiem, że polityka międzynarodowa to także dyplomacja społeczna, naukowa, kulturalna.

W dodatku „Lokalnie i globalnie” piszemy o otwarciu małego ruchu granicznego między Polską a rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim; pokazujemy, w jaki sposób rzeka Odra – przy pomocy „pływadeł” – może łączyć ludzi, zastanawiamy się, czy Europa Wschodnia wciąż może korzystać z polskich doświadczeń transformacyjnych.


Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Wyrażone w niniejszej publkacji opinie są poglądami jej autorów. Treści prezentowane w niniejszej publikacji nie są tożsame z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego relacjonowała m.in. Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie, za co otrzymała… więcej
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2013