Reklama

My, one

My, one

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli tytuł nowej książki Andrzeja Stasiuka kogoś zaintrygował – a zapewne miał zaintrygować – wyjaśniam: odsyła do Ciorana. Jest żartem i zarazem nie jest.

„Emil Cioran napisał kiedyś, że zamiast wciąż obłędnie i na wyprzódki się cywilizować, »powinniśmy zawszeni i pogodni kucać w cieple zwierząt«, albo jakoś podobnie. Czytam wyrafinowanych filozofów, ale potrafię ich nauki przyjąć jedynie prostodusznie i bezpośrednio. (...) Tak więc kucam pogodny, rezygnując jednak z zawszenia, i wącham moje ministado”. Ministado składa się z owiec, a tekst, którego tytuł jest zarazem tytułem całego tomiku, traktuje o narodzinach trzech kolejnych. Tekst drukowany był najpierw, podobnie jak osiem innych, w „Tygodniku”, w cyklu „Kroniki beskidzkie i światowe”. W książce znalazło się też kilkanaście miniatur z „Dukli”, kilka publikowanych wcześniej w internetowym „Dwutygodniku” i „L’Espresso” oraz fragmenty wyjęte z „Jadąc do Babadag”, „Fado” i „Grochowa”.
Te miniatury, czasem zaledwie na stronę albo półtorej, pokazują siłę i bezbłędną celność...

2861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]