Reklama

My, one

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli tytuł nowej książki Andrzeja Stasiuka kogoś zaintrygował – a zapewne miał zaintrygować – wyjaśniam: odsyła do Ciorana. Jest żartem i zarazem nie jest.

„Emil Cioran napisał kiedyś, że zamiast wciąż obłędnie i na wyprzódki się cywilizować, »powinniśmy zawszeni i pogodni kucać w cieple zwierząt«, albo jakoś podobnie. Czytam wyrafinowanych filozofów, ale potrafię ich nauki przyjąć jedynie prostodusznie i bezpośrednio. (...) Tak więc kucam pogodny, rezygnując jednak z zawszenia, i wącham moje ministado”. Ministado składa się z owiec, a tekst, którego tytuł jest zarazem tytułem całego tomiku, traktuje o narodzinach trzech kolejnych. Tekst drukowany był najpierw, podobnie jak osiem innych, w „Tygodniku”, w cyklu „Kroniki beskidzkie i światowe”. W książce znalazło się też kilkanaście miniatur z „Dukli”, kilka publikowanych wcześniej w internetowym „Dwutygodniku” i „L’Espresso” oraz fragmenty wyjęte z „Jadąc do Babadag”, „Fado” i „Grochowa”.
Te miniatury, czasem zaledwie na stronę albo półtorej, pokazują siłę i bezbłędną celność...

2861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]