Reklama

Musi pani zrozumieć...

Musi pani zrozumieć...

21.02.2012
Czyta się kilka minut
Oriana Fallaci dedykowała zbiór swoich słynnych wywiadów „wszystkim, którzy nie lubią władzy”. Są one dokumentem epoki zmierzchu dyktatur i manifestem odchodzącego już etosu dziennikarstwa.
D

Dobrze się stało, że Monica Bellucci nie wystąpi w filmie o Lechu Wałęsie w roli Oriany Fallaci (wcieli się w nią Maria Rosaria Omaggio, wyglądem i głosem przypominająca zmarłą dziennikarkę). Nie chodzi o to, że obecność Bellucci na planie, jak mówi Andrzej Wajda, mogłaby odwrócić uwagę mediów od głównego bohatera. Włoska gwiazda przysłoniłaby swoją powierzchownością seksbomby intelektualną furię, która rozpierała Fallaci na długo, nim napisała antyislamski pamflet „Wściekłość i duma”.

Esej, opublikowany dwa tygodnie po zamachu na World Trade Center w „Corriere della Sera”, a następnie przedrukowany przez wiele gazet na całym glo-bie, wymazał z pamięci jej wcześniejszy dorobek. Wykrzyczała w nim to, co wielu po cichu myślało wówczas o Bliskim Wschodzie, ale przekroczyła granicę ksenofobii. Bezpardonowo atakowała świat islamski, odmawiając mu miana kultury i przypisując jego...

16401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]