Reklama

Ładowanie...

Mówić o Bogu

20.07.2003
Czyta się kilka minut
Mówić młodym o Bogu - to jak skok do wody bez trampoliny, w nieznany nurt, w nadziei, że napotkamy głębię.
J

Jak mówić młodym o Bogu?

Potrzeba najpierw innego pytania: czy mówić o Nim? Czy mówić o Niewysłowionym? I co począć, gdy jesteśmy niegodni roli Jego świadków?

Gdy Bóg jest nieznany, nie może udzielać mówiącym swojego Autorytetu. Nie funkcjonuje też autorytet instytucji, która nas być może posyła. Kościół sam jest nieuwierzytelniony, więc nie może uwierzytelniać.

W dialogu o Niewysłowionym uczestniczę więc jakby samotnie - staję wobec partnerów mając tylko to, czym jestem. Z początku tylko ja ufam, że On sam wiernie towarzyszy rozmowie o Nim.

Jeśli inni mają uwierzyć, to ja muszę wierzyć, że nie tylko przeze mnie Wielki Temat może przemówić; że sam mówi również do mnie - przez nich.

Skoro tak, to w naszym dialogu powinno być dużo ciszy, dużo mojego milczenia. Aby je przerwać, muszę za każdym razem poprosić o głos.

To jest moment niezwykle...

5952

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]