Reklama

Most w mieście Cedanj

Most w mieście Cedanj

17.12.2007
Czyta się kilka minut
Polska w strefie Schengen to nie tylko korzyści. Problemem pozostają uchodźcy.
Z

Za kilka dni, w piątek 21 grudnia, znikną kontrole na polskich przejściach granicznych lądowych i morskich, a trzy miesiące później na lotniczych.

Z punktu widzenia obywateli

- turystów, kierowców ciężarówek czy mieszkańców przygranicznych miejscowości - Polska wejdzie do Unii dopiero kilkanaście dni później, kiedy opustoszeją posterunki na granicach z Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją.

Kłopoty "nowej" Unii

Jak to się zaczęło? W 1985 r. kilku polityków z krajów Beneluksu, Francji i Niemiec postanowiło zlikwidować kontrole na przejściach granicznych między swymi krajami. Jednak dopiero w 1997 r. postanowienia z Schengen włączono do prawodawstwa wspólnotowego. Obecnie realizuje je 13 państw tzw. starej Unii (bez Irlandii i Wielkiej Brytanii) oraz Islandia i Norwegia, będące poza Unią. Dotyczą...

8980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]