Reklama

Moralność konserwatywna i liberalna

Moralność konserwatywna i liberalna

05.01.2017
Czyta się kilka minut
Według psychologa Jonathana Haidta istnieje pięć fundamentów, na których w różnym stopniu opierają się wszystkie systemy moralne.

​Są to fundamenty: krzywdy/troski, sprawiedliwości/oszustwa, lojalności/zdrady, autorytetu/buntu, świętości/upodlenia (w grę wchodzą tutaj wszelkie zachowania naruszające tabu, np. w sferze seksualnej). W badaniach ankietowych Haidt wykazał, że liczba uznawanych za istotne fundamentów koreluje z poglądami politycznymi: konserwatyści (w USA zwolennicy Partii Republikańskiej) przyjmują każdy z tych fundamentów, podczas gdy dla liberałów (w USA wyborcy Demokratów) istotną rolę odgrywają fundamenty krzywdy/troski oraz sprawiedliwości/oszustwa, a pozostałe mają znacznie mniejsze znaczenie.
Koncepcja ta przedstawiana jest przez Haidta przy pomocy metafory kuchni i smaków. Każdy z nas odczuwa pięć różnych smaków (słodki, gorzki, słony, kwaśny, umami), ale różne kuchnie świata stawiają na poszczególne smaki w różnym stopniu. Fundamenty moralne są wrodzonymi „smakami”, które mają być...

2463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zob.: http://paradoksydemokracji.blog.pl/2016/04/08/rozne-sorty/

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]