Reklama

Monument niemieckiej hańby

Monument niemieckiej hańby

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Niewielki dystans dzieli miejsca związane z ofiarami i winowajcami. Nie trzeba 15 minut, by od serca Berlina, Pariser Platz, dojść do wielkiej Hamburger Strasse, gdzie pod koniec lat 30. po raz pierwszy zebrano Żydów na deportację do obozu. Jeszcze bliżej jest z Pariser Platz do dawnej Kancelarii Rzeszy i bunkra Hitlera.
Pomnik Holokaustu jeszcze w trakcie budowy. U góry z lewej siedziba Bundestagu i Brama Brandenburska
T

Tymczasem dokładnie tu - między Bramą Brandenburską a zbudowanymi już po zjednoczeniu Niemiec postmodernistycznymi wieżami Daimler-Benz i Sony-Center, gdzie przed 1989 r. przebiegał Mur Berliński, śmiertelna linia podziału między dwoma światami - ukończono właśnie budowę Pomnika Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust-Mahnmal). Z topograficznego punktu widzenia można by powiedzieć, że w miejscu, gdzie decydowano o masowym mordzie, 60 lat później ma być czczona pamięć mordowanych. W tym przypadku trudno jednak mówić o genius loci, raczej o miejscu naznaczonym historią.

Pomnik Holokaustu. Abstrakcyjne i gigantyczne miejsce pamięci ze swą, jak to ktoś napisał, “architekturą niepewności". “Niemieckie pole", jak sformułował to tygodnik “Spiegel", wielkości boiska piłkarskiego, z falującymi betonowymi słupami różnej wielkości. Potężny, anonimowy cmentarz, którego...

5666

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]