Reklama

Montevideo

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw noc jest gwiaździsta. W czarnym, przejrzystym powietrzu dobrze widać nieskończoność nad gminą Sękowa. Kosmos zstępuje na ziemię i dokonuje się obojętna aneksja.
C

Człowiek krąży między zaokiennym termometrem i piecem i śledzi różnicę temperatur. 30 stopni, 35, 40 i potem jeszcze więcej. Nie da się palić i palić, podsycać ognia poza granice rozsądku, poza zakres bezpieczeństwa ppoż. Więc zostawia się piec w spokoju i zostaje tylko obserwacja czerwonego słupka w szklanej rurce. Wygląda trochę tak, jakby kurczyła się krew. No ale powietrze stoi, szkli się, dźwięczy od najmniejszego ruchu i trochę jest tak, jakby kosmos, o którym już wspominałem, wstrzymał oddech. Chciałoby się rzec: chwilo trwaj, bo póki nie wieje, to da się wytrzymać i minus 30. Z tą nadzieją dokłada się ostatnie bukowe polano do paleniska i kładzie się spać. Jeszcze tylko jedno kliknięcie: w Ułan Bator też bezchmurnie, jasny dzień i zwyczajowe -25. Ech, być tam teraz i patrzeć w dal, gdy mróz usuwa wszystkie przeszkody i widać na sto kilometrów, jakby człowiek patrzył z Pragi...

4761

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]