Reklama

Montevideo

Montevideo

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw noc jest gwiaździsta. W czarnym, przejrzystym powietrzu dobrze widać nieskończoność nad gminą Sękowa. Kosmos zstępuje na ziemię i dokonuje się obojętna aneksja.
C

Człowiek krąży między zaokiennym termometrem i piecem i śledzi różnicę temperatur. 30 stopni, 35, 40 i potem jeszcze więcej. Nie da się palić i palić, podsycać ognia poza granice rozsądku, poza zakres bezpieczeństwa ppoż. Więc zostawia się piec w spokoju i zostaje tylko obserwacja czerwonego słupka w szklanej rurce. Wygląda trochę tak, jakby kurczyła się krew. No ale powietrze stoi, szkli się, dźwięczy od najmniejszego ruchu i trochę jest tak, jakby kosmos, o którym już wspominałem, wstrzymał oddech. Chciałoby się rzec: chwilo trwaj, bo póki nie wieje, to da się wytrzymać i minus 30. Z tą nadzieją dokłada się ostatnie bukowe polano do paleniska i kładzie się spać. Jeszcze tylko jedno kliknięcie: w Ułan Bator też bezchmurnie, jasny dzień i zwyczajowe -25. Ech, być tam teraz i patrzeć w dal, gdy mróz usuwa wszystkie przeszkody i widać na sto kilometrów, jakby człowiek patrzył z Pragi...

4761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]