Mój ciepły dom, nasz ciepły kościół. Jak włączyć parafie do walki z ubóstwem energetycznym

„O ubóstwie energetycznym mówimy, gdy kogoś nie stać na ogrzanie domu" – mówią Joanna i Mariusz Zatylni, pomysłodawcy i koordynatorzy projektu „Ciepły dom, ciepły kościół”. Pokazują, jak ograniczać wydatki na ogrzewanie przez termomodernizację budynków.

05.12.2023

Czyta się kilka minut

Joanna i Mariusz Zatylni, inicjatorzy i koordynatorzy akcji. Kraków, 2 grudnia 2023 r. / fot. Jacek Taran
Joanna i Mariusz Zatylni, inicjatorzy i koordynatorzy akcji. Kraków, 2 grudnia 2023 r. / fot. Jacek Taran

Jak włączyć parafie do walki z ubóstwem energetycznym, mówiono na międzynarodowej konferencji „Creatio Continua” w Krakowie (1-2 grudnia), zorganizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

– O ubóstwie energetycznym mówimy, gdy kogoś nie stać na ogrzanie domu – mówią Joanna i Mariusz Zatylni (na zdjęciu), pomysłodawcy i koordynatorzy projektu „Ciepły dom, ciepły kościół”. – W Polsce to problem ok. 10-20 proc. ludzi, głównie osób starszych, samotnych (zwłaszcza kobiet, które żyją dłużej i mają niższe emerytury) albo zależnych od innych, np. niepełnosprawnych. Twórcy programu chcą dotrzeć do proboszczów, a przez nich do wszystkich zainteresowanych, z informacją, jak ograniczać wydatki na ogrzewanie przez termomodernizację budynków lub – jeśli to niemożliwe – działania doraźne. Są też przekonani, że troska o energooszczędność budynków parafialnych będzie najlepszą zachętą dla wiernych. 

– To, co robimy, jest naszą odpowiedzią na nauczanie papieża Franciszka, który mówi jasno, że transformacja energetyczna to wyzwanie naszych czasów – tłumaczą organizatorzy. – Dzięki wsparciu Kościoła może się ona dokonać także w naszym kraju, choćby małymi krokami. Rozwiązując dotkliwy problem lokalny, jakim jest zimno w domu czy w kościele, przeciwdziałamy problemom globalnym, jakim są dramatyczne zmiany klimatyczne. 

Liderzy akcji przyznają, że najtrudniej przełamać barierę psychologiczną, wynikającą z braku wiedzy (o kosztach termomodernizacji, możliwości refundacji, nawet 100-procentowej), podejrzliwości (dopatrywanie się interesu firm świadczących usługi w branży) czy ideologii (wrogość wobec ekologów i Unii Europejskiej, traktowanie węgla jako najlepszego, bo zgodnego z tradycją i interesem narodowym, paliwa). Zainteresowanych zapraszają na stronę projektu: cieplydomcieplykosciol.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Mój ciepły dom, nasz ciepły kościół