Reklama

Ładowanie...

"Módlmy się za Papieża!"

12.10.2003
Czyta się kilka minut
“Papież czuje się źle i powinniśmy się za niego modlić". Te słowa kardynała Josepha Ratzingera, prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary - rzucone podczas półprywatnej rozmowy z grupą niemieckich piwowarów, którzy podczas pielgrzymki do Rzymu mieli uczestniczyć w prywatnej (i w ostatniej chwili odwołanej) audiencji u Papieża - zostały natychmiast zacytowane przez niemiecki tygodnik BUNTE (z 30 września) i wywołały lawinę domysłów na temat zdrowia Jana Pawła II.
I

I choć już następnego dnia sekretarz Ratzingera zapewniał, że te “niezobowiązujące" słowa zostały “wyolbrzymione" - dodając jednak znacząco: “Jan Paweł II nie może już ani chodzić, ani stać prosto, ale dla wiernych taki właśnie jest bohaterem"... - to chyba każdy, kto oglądał relację z watykańskiej audiencji generalnej w środę 1 października, musiał przeżyć szok. Odczytując krótkie teksty, Papież podejmował największy wysiłek. Mylił słowa, gwałtownie chwytał powietrze, głos rwał się. W pewnym momencie z ust wyrwało się: “Jezus Maryja!". Pielgrzymi i miliony przed telewizorami patrzyli przerażeni.

Dzień wcześniej włoski dziennik LA REPUBBLICA opublikował artykuł watykanisty Marco Politiego. Powołując się na osoby z najbliższego otoczenia Papieża Politi twierdzi, że Jan Paweł II miał im powiedzieć, iż niedawna pielgrzymka na Słowację była “moją ostatnią podróżą...

3985

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]