Reklama

Mocne słowa Miłości

Mocne słowa Miłości

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Biada tobie, Betsaido… [Biada tobie] Kafarnaum” – napominał nas Jezus słowami liturgii w minionym tygodniu (zob. Mt 1, 20-24).
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
W

Właśnie tak: nas napominał! Ludzi, którzy na co dzień są świadkami Jego wielkich cudów; ludzi, wśród których mieszka. Kafarnaum do dziś bywa nazywane „miastem Jezusa”. Chociaż pochodził On z Nazaretu, to jednak, jeśli w ogóle gdziekolwiek miał „dom” w swoim publicznym życiu, to właśnie w Kafarnaum, w domu Szymona i Andrzeja. To z Kafarnaum i z Betsaidy wywodzili się Jezusowi uczniowie: Szymon, Andrzej, Jan i Jakub, Mateusz i Filip.

Znaki z Betsaidy i z Kafarnaum dokonują się dziś nieustannie w Kościele: św. Łukasz odnotowuje, że to właśnie w okolicach Betsaidy Jezus nakarmił cudownie rozmnożonym chlebem 5 tysięcy mężczyzn (Łk 9, 10nn) – jak czyni z nami w każdej Eucharystii. To pod Betsaidą Jezus dwukrotnie nałożył swoje ręce – jak czyni to nieskończoną liczbę razy w Kościele – na głowę niewidomego i przywrócił mu wzrok (Mk 8, 22nn). To w Kafarnaum odpuścił grzechy...

3583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]