Reklama

Młody człowiek i metoda

Młody człowiek i metoda

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Dobiega końca zasadniczy etap reformy polskiej szkoły: właśnie odbyła się premiera nowej matury. Co zrozumiałe, wzbudziła wiele emocji. Po pierwsze, zawsze budzi obawy to, co nieznane i nierozpoznane. Po drugie, od matury w dużej mierze zależy przyszłość zdających ją ludzi; od jej wyników zależy też jednak opinia o nauczycielach, szkołach, inicjatorach reformy, egzaminatorach.
O

Ocena nowej matury przed nami. Rozmawiając o niej, zachowajmy jednak umiar, by nie poddać się zbyt powierzchownym opiniom - szybko ferowane oceny wcale nie muszą być miarodajne. Gdy w latach 30. minister oświaty Wacław Jędrzejewicz rozpoczynał reformę szkolnictwa, też towarzyszyły jej żarliwe dyskusje. Pierwszy rocznik, który uczył się wedle nowego systemu, zdawał maturę w 1938 r. Jej efekty okazały się wyraźnie gorsze od wyników z poprzednich lat. Publicyści uderzyli w katastroficzne tony, pisano nawet o “straconym pokoleniu", a było to - przypomnijmy - pokolenie m.in. abiturienta Karola Wojtyły. Dziś z tamtą maturą kojarzymy nie złe wyniki, lecz... kremówki. Natomiast zdająca ją młodzież rychło miała przejść inny, znacznie trudniejszy egzamin.

Nie znaczy to jednak, że o formule matury nie należy dyskutować. Raczej trzeba postrzegać ją w szerszym kontekście...

15266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]