Reklama

Mistyczne ciało polityka

Mistyczne ciało polityka

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Jedną z reguł demokracji jest rozdział Kościoła od państwa. Są jednak takie momenty, gdy zasady wieszamy na kołku. Na przykład śmierć, a właściwie pogrzeb prezydenta-katolika.
N

Na łamach "Rzeczpospolitej" (z 20 kwietnia) Dominik Zdort w tekście pod znamiennym tytułem "Czas, gdy ornaty pasują do sztandarów" napisał: "Powszechnie zaakceptowaliśmy fakt, że nie wolno rozdziału państwa od Kościoła traktować rygorystycznie, ale wręcz odwrotnie - że w ważnych dla narodu chwilach Kościół i państwo zawsze muszą być razem". Czy jednak rzeczywiście mamy do czynienia z powszechną akceptacją takiego modus cooperandi? Na portalu wp.pl Magdalena Środa, nawiązując do uroczystości pogrzebowych na pl. Piłsudskiego i na Wawelu, napisała: "Polska jest państwem wyznaniowym, przejętym przez Kościół, co jest może zgodne z wolą Polaków, ale niezgodne z konstytucją". Które z dwojga komentatorów ma rację?

Pogrzeb Lecha Kaczyńskiego to pierwszy pogrzeb prezydencki w III RP. I od razu niezwykły, bo urzędującej głowy państwa, prezydenta, który zginął tragicznie...

9823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]