Reklama

Ładowanie...

Mistrzostwo. Felieton Stanisława Mancewicza

10.10.2022
Czyta się kilka minut
Niepokoi nas powszechne oczekiwanie, by krajową sytuację polityczną bądź kulturalną oceniać z powagą. Jest to wymaganie niepoważne, rozdzierające i egzaltowane. Świadczy o księżycowych oczekiwaniach, a może uogólnionym lęku, splątaniu i wplątaniu.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
M

My – dla przykładu – nie mieszkamy na Księżycu, nie jesteśmy ani egzaltowani, ani zagubieni, takoż nie jesteśmy splątani ani w nic wplątani i się generalnie – zgodnie z dawnym poleceniem – nie lękamy.

Nic, choćby to był sam orzeł biały na piersi A. Macierewicza bądź kolejny tom dzieł zebranych B. Wildsteina, ani następna pinokiada polityczno-historyczno-gospodarcza w wykonaniu M. Morawieckiego, nic nie jest w stanie wytrącić nas z poczucia komfortu i radości. Przeciwnie. Nie skrywamy tego ani w stosunkach prywatnych, ani służbowych. W stosunkach przypadkowych czy takoż zaplanowanych, podczas, dajmy na to, rutynowego spotkania z niemieckim konduktorem. Zwłaszcza gdy nie jedziemy na gapę i nie leżymy pijani w przedsionku wagonu klasy pierwszej podczas podróży zagranicznej. Oto jesteśmy codziennie, od lat, pełni radości i wdzięczności dla J. Kaczyńskiego za przeniesienie szarej...

4286

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]