Reklama

Mistrz przemilczany

Mistrz przemilczany

11.03.2009
Czyta się kilka minut
U stóp Gamaliela otrzymałem staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Dz 22, 3
Z

Zaskakujące jest, że tylko w jednej swej wypowiedzi św. Paweł odwołuje się do Gamaliela, którego szkołą Prawa Żydzi szczycili się jak Ateńczycy Akademią Platona. To Gamaliel troskę o wierność Prawu łączył z dążeniem do złagodzenia wielu przepisów, biorąc w obronę zwłaszcza kobiety i pomawianych. To Gamaliel łagodził nastroje Sanhedrynu, ostrzegając, że jeśli nauczanie uwięzionych Apostołów pochodzi od Boga, nie można go zniszczyć za pomocą ludzkich środków (Dz 5, 35-39). Trudno więc nie dziwić się, że Paweł, który skądinąd tak często z upodobaniem wspomina swe związki z Tarsem, okazuje się mniej skłonny do wspomnień o mądrym, obiektywnym mistrzu Gamalielu.

Nie jest to zapewne cenzurowanie pamięci neofity, skoro Apostoł potrafił bez retuszów opisać swą rolę w kamienowaniu św. Szczepana (Dz 22, 20). Być może jest to następstwo fascynacji towarzyszącej odkryciu...

2229

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]