Reklama

Misje spełnione

Misje spełnione

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Nestor polskich misjonarzy, który nadał nowy kierunek pracy misyjnej - ewangelizacji poprzez dialog. Ojciec trędowatych i odrzuconych, jeden z najbliższych przyjaciół naczelnego kapłana hinduskiej świątyni w świętym mieście Puri. W wieku 88 lat zmarł w Indiach o. Marian Żelazek.
Z

Zwykł powtarzać, że kiedy Bóg stawia cię przed jakimś zadaniem, to nie należy zadawać zbyt wielu pytań, tylko iść tam i być sobą. I przypominając słowa Pawła VI z jego encykliki o nauczaniu Ewangelii, podkreślał, że świat współczesny nie ufa już słowom, a pragnie jedynie świadectwa. Kiedy o. Żelazek został w 2002 r. ogłoszony kandydatem do pokojowej nagrody Nobla, w opublikowanej na łamach "TP" (41/02) rozmowie powiedział: "Rzecz nie w tym, by zwiększyć liczbę chrześcijan. Misjonarz ma torować drogę Jezusowi, ma dowieść, że w świecie możliwa jest godność i szacunek, wierność Prawdzie. Nikt z nas nie wybiera się do dalekich krajów, aby zakładać tam Kościół polski czy niemiecki, ale by założyć tam Kościół lokalny. Jan Chrzciciel powiedział o Chrystusie: »On musi rosnąć, a ja się umniejszać«".

Spoglądając na życie i dzieło o. Mariana Żelazka, bez wątpienia można...

4750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]