Reklama

Mieszkaniowa pętla

Mieszkaniowa pętla

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Dlaczego nie powstają tanie mieszkania? Szukając odpowiedzi, Filip Springer nie tylko odwiedził ludzi żyjących w piwnicach, garażach i kontenerach, ale cofnął się do dwudziestolecia.
Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce i jeden z najdłuższych na świecie: 11 kondygnacji, 4 segmenty po 4 klatki w tym około 110 mieszkań w każdej (razem 1792 mieszkań zamieszkanych przez okolo 6000 lokatorów). Osiedle Przymorze, Gdańsk. / Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
A

A gdyby tak wrócić do koncepcji miasta-ogrodu? – usłyszałam niedawno od polityka, jednego z nielicznych, którzy ciągle żywią nadzieję, że uda się im coś zmienić. – Zaproponowałem nawet, żeby wpisać taki postulat do programu partii.

– Świetnie! I znalazł się tam?

– Niestety. Wyperswadowano mi, argumentując, że wyśmiano by nas. Jako marzycieli od szklanych domów – odpowiedział szczerze.
 

Szklane domy
Odwołania do koncepcji szklanych domów (nietożsamej z miastem-ogrodem, choć jej bliskiej) pojawiają się zwykle w kontekście działań przedwojennych społeczników powiązanych z lewicą, jak Stanisław Tołwiński czy Teodor Toeplitz, którym ponoć udało się nieco ich zbudować. Jednak rzekomy sukces przedsięwzięcia, mającego na celu dostarczenie tanich i wygodnych mieszkań dla gorzej sytuowanych, do którego miało dojść w II Rzeczypospolitej za sprawą...

6065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]