Reklama

Mieszkaniec wielu krain

Mieszkaniec wielu krain

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Kim byłby dzisiaj? Kto mógłby dziś nim zostać? Te pytania uświadamiają, że wciąż brakuje nam kogoś o podobnej skali zainteresowań i pasji.
-

---ramka 319598|prawo|1---Uważał, że czymś najważniejszym - w życiu i w sztuce - jest tonos: napięcie, świadomość antynomii i sprzeczności, poczucie “bycia pomiędzy". Był mieszkańcem wielu miejsc i obszarów, i gdyby kazano mu określić, w którym czuł się najlepiej, byłby zapewne w kłopocie.

Przestrzeń, w której się poruszał, była przestrzenią pogranicza. Potrafił łączyć dziedziny nauki i kultury uważane za całkowicie odrębne, przenikał zwalczające się nawzajem środowiska. W jednym z wierszy pisał: “pośród uczonych jestem podejrzanym artystą / pośród poetów znowuż jakimś profesorem / pomiędzy księżmi i jednym i drugim". Bóg jeden wie, w jaki sposób udawało mu się łączyć obowiązki badacza sztuki, wykładowcy, eseisty, poety, charyzmatycznego homilety, duszpasterza.

O Erazmie z Rotterdamu pisał: “Pragnął stabilizacji i spokoju, chciał siedzieć -...

8904

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]