Reklama

Między rozsądkiem a fobią

Między rozsądkiem a fobią

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Obiekcje PiS-u dotyczące traktatu lizbońskiego mają antyeuropejskie dno i biorą się z absurdalnych uprzedzeń. Czy jedynym ratunkiem jest zgniły kompromis?
K

Kryzysu ratyfikacyjnego nikt się nie spodziewał jeszcze kilka tygodni temu. Skoro główna partia opozycyjna i urzędujący prezydent wynegocjowali traktat jesienią ubiegłego roku, a obecna większość parlamentarna go popiera, ratyfikacja w trybie parlamentarnym powinna być formalnością. Nie jest.

Nie ma najmniejszego sensu "umacnianie" czy "zabezpieczanie" czegoś, co w traktacie istnieje. Utrzymanie "nicejskiego" systemu głosowania w Radzie Europejskiej do roku 2014/2017 zostało jednomyślnie przyjęte przez 27 państw w Lizbonie, jest zapisane w traktacie, wszyscy członkowie UE muszą to respektować. Gdyby ktoś chciał to zmienić, musiałby uruchomić nową konferencję międzyrządową, przeforsować swoje postulaty, a następnie ta zmiana musiałaby być poddana procesowi ratyfikacji w 27 państwach członkowskich. Jest oczywiste, że nikt w Unii na coś takiego się nie poważy....

5775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]