Reklama

Medyczna puszka Pandory

Medyczna puszka Pandory

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Sytuacja w służbie zdrowia po otwarciu kopert z ofertami przypomina Puszkę Pandory otwartą przez Kubusia Puchatka. Im bardziej się do niej zagląda, tym bardziej nie widać wyjścia z kłopotów. I im bardziej się do niej zagląda, tym bardziej widać, że na dnie leży trup reformy służby zdrowia.
W

W Polsce służba zdrowia żyje według dwóch cykli. Pierwszy jest nieregularny: od jednej reformy (utworzenie Kas Chorych) do kolejnej (Narodowy Fundusz Zdrowia). Następna może nastąpić za dwa lata, gdy publiczne szpitale zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Drugi cykl jest regularny: raz w roku organizowany jest konkurs ofert. To dla systemu moment newralgiczny, niczym początek zimy dla drogowców. I choć wiadomo, że nadejdzie, zawsze powoduje nieoczekiwane perturbacje.

Jednak w tym roku - w przeciwieństwie do lat poprzednich - nie mamy do czynienia ze sporem czy kryzysem. Mamy otwartą wojnę między sporą częścią lekarzy rodzinnych i niektórych publicznych firm świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej a monopolistycznym płatnikiem, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia. W jednej czwartej powiatów części pacjentów grozi, że po nowym roku nie...

11936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]