Reklama

Media władzy

Media władzy

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Telewizja i radio, zwane dotąd publicznymi, wraz z nową nazwą dostaną większy budżet. Ale ich niezależność od władzy będzie kompletną fikcją.
P

Posłowie PiS złożyli wreszcie trzy projekty składające się na tzw. dużą ustawę medialną. Przygotowywał je głównie wiceminister kultury Krzysztof Czabański, ale projekt formalnie nie jest rządowy, by uniknąć konsultacji społecznych. Czas nagli: obecna ustawa wygasa z końcem czerwca.

1 lipca media publiczne i PAP zmienią formułę prawną: ze spółek prawa handlowego staną się państwowymi osobami prawnymi. Tego dnia wygasną mandaty ich zarządów, rad nadzorczych i programowych. 30 września z pracy odejdą dyrektorzy, kierownicy, szefowie redakcji (i ich zastępcy). Karty, przynajmniej formalnie, rozdawać będzie nowe ciało – sześcioosobowa Rada Mediów Narodowych. Teoretycznie ma to odseparować media od polityków, w praktyce jednak sposób wybierania Rady – z jednym wyjątkiem – jest taki sam jak obecnej KRRiT. Po dwóch członków będą wskazywać Sejm, Senat i prezydent. Nie będzie wymagań co...

6620

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]