Reklama

Męczennicy i komedianci

Męczennicy i komedianci

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Poezja jest nierównym pojedynkiem między myślą, przychodzącą nie wiadomo skąd, i światem, ciałem, przemocą, rutyną, zbiorowością. Pojedynkiem między myślą samotną w swej niematerialności, a nieskończenie bogatym, często brutalnym, nieraz trywialnym światem, który ma swoje pory roku i swoje epoki historyczne.
P

Poezja natomiast ma swoje rytuały i mody; w jednym stuleciu - w epoce oświecenia na przykład - lubi pouczać, chętnie służy rozumowi, potem znowu burzy się przeciwko racjonalności, czci średniowieczne ruiny i wypowiada magiczne zaklęcia.

Czy dobrze służyła człowieczeństwu w wieku XX?

Beztroscy zbieracze motyli

Była - i jest - zafascynowana “modernizmem", czyli próbą oczyszczenia poezji z tego, co niepoetyckie. Poezja może istotnie stała się “lepsza", ale za cenę, jak to dostrzegają sami poeci, zerwania niepisanego paktu z czytelnikiem. Czytelnik wolał, zdaje się, poezję “gorszą", nieczystą, ale bardziej, jak mu się wydawało, przystającą do jego doświadczenia.

Co robili poeci w XX wieku?

Stefan George przebierał się w grecką togę.

Miklós Radnóti został zastrzelony...

8369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]