Reklama

Matvejević i talibowie

Matvejević i talibowie

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Dysydent: to słowo ma w Chorwacji szersze niż u nas znaczenie. Nie dotyczy tylko bojowników z komunizmem, ale także tych intelektualistów, którzy w latach 90. minionego wieku sprzeciwili się nacjonalistycznemu reżimowi pierwszego prezydenta Chorwacji Franjo Tudjmana.
Predrag Matvejević
P

Predrag Matvejević jest dysydentem. Na początku lat 90. wyemigrował do Francji, co w jego sytuacji nie było trudne. Jest wszak romanistą o dobrej renomie na Zachodzie, pisał książki o Sartrze, wykładał idee rewolucji francuskiej na Uniwersytecie Zagrzebskim. Ostatecznie jednak osiadł na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, w którym - mimo swoich 73 lat - z powodzeniem prowadzi katedrę języków i literatur słowiańskich.

Zbyt wiele barw

W twórczości Matvejevicia, a nade wszystko w przetłumaczonej niedawno u nas "Innej Wenecji", bohaterem narracji jest szczegół. Autor chce w ten sposób wygrzebać Wenecję - miasto tylekroć opiewane przez poetów - spod pokładów stereotypów. Ów świadomy mikroakt poetycki staje się także punktem wyjścia do namysłu nad ludzkim poznaniem, nad zgubną tendencją do generalizowania. Dla Matvejevicia - twórcy...

7462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]