Reklama

Marszałek z PiS-u? Nie szkodzi

Marszałek z PiS-u? Nie szkodzi

06.11.2005
Czyta się kilka minut
PiS bierze wszystko - taki jest ton komentarzy po wyborze Marka Jurka na marszałka Sejmu. Bez wątpienia źle się stało, że PiS przeforsował swojego kandydata, łamiąc wcześniejsze ustalenia z Platformą i tym samym redukując niemal do zera szanse na powstanie wspólnego rządu - jedynego w obecnej konstelacji parlamentarnej, który mógłby przynajmniej próbować reformować kraj.
A

Ale w tych komentarzach jest coś więcej: przekonanie, że kolejny wysoki urząd dla przedstawiciela jednej partii oznacza nadmierną władzę dla tejże partii, a może nawet zagrożenie dla wolności obywatelskich. A to już histeria.

Trzeba przypomnieć, że tak już w III RP było, iż prezydent, premier i marszałek Sejmu wywodzą się z jednej partii (Aleksander Kwaśniewski - Leszek Miller - Marek Borowski). Było też regułą, że marszałek jest członkiem największego klubu parlamentarnego (Włodzimierz Cimoszewicz, Józef Oleksy, Marek Borowski w ostatniej kadencji, Maciej Płażyński w poprzedniej, Józef Oleksy i Józef Zych w kadencji 1993-1997).

Marszałek Sejmu nie jest szefem Sejmu w takim sensie, w jakim szefem partii jest jej przewodniczący, a szefem rządu jego premier. Marszałek to organizator pracy Izby. Dysponuje pewnym zakresem władzy, ale w żadnym...

1751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]