Reklama

Maria traci syna

Maria traci syna

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Historia jest pełna reformatorów, ludzi oświeconych, którzy odważyli się głosić otwarcie swoje przekonania i musieli zapłacić za nie życiem: Sokrates, Giordano Bruno, Mahatma Gandhi, a w ostatnich latach także, niestety, Icchak Rabin.
M

MATEUSZ FLAK: - Postać Maryi w “Pasji" Mela Gibsona można potraktować jako klucz do filmu. Patrzymy na wydarzenia jej oczami, Maryja jest - w przeciwieństwie do tego, co mówi Ewangelia - obecna w pobliżu wydającego wyrok Sanhedrynu, przed pałacem Piłata, w czasie chłosty w pretorium, podczas Drogi Krzyżowej i przy ukrzyżowaniu. Jakie jest znaczenie tej postaci?

MAIA MORGENSTERN: - Jest pan chyba pierwszym moim rozmówcą, który zdał sobie z tego sprawę: co dla Maryi, Matki Jezusa, oznacza obecność w tych miejscach, co znaczy podążanie za bólem i cierpieniem Syna. Czy to jest w ścisłej zgodzie z Ewangelią, to nie ma znaczenia - taka była reżyserska wizja Mela Gibsona.

Próbowałam pokazać matkę, która traci swoje dziecko, rozpacza, przeżywa straszliwe chwile. Najważniejsze było przekształcenie rozpaczy, bólu, wielu sprzecznych...

7895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]