Reklama

Ładowanie...

Maria traci syna

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Historia jest pełna reformatorów, ludzi oświeconych, którzy odważyli się głosić otwarcie swoje przekonania i musieli zapłacić za nie życiem: Sokrates, Giordano Bruno, Mahatma Gandhi, a w ostatnich latach także, niestety, Icchak Rabin.
M

MATEUSZ FLAK: - Postać Maryi w “Pasji" Mela Gibsona można potraktować jako klucz do filmu. Patrzymy na wydarzenia jej oczami, Maryja jest - w przeciwieństwie do tego, co mówi Ewangelia - obecna w pobliżu wydającego wyrok Sanhedrynu, przed pałacem Piłata, w czasie chłosty w pretorium, podczas Drogi Krzyżowej i przy ukrzyżowaniu. Jakie jest znaczenie tej postaci?

MAIA MORGENSTERN: - Jest pan chyba pierwszym moim rozmówcą, który zdał sobie z tego sprawę: co dla Maryi, Matki Jezusa, oznacza obecność w tych miejscach, co znaczy podążanie za bólem i cierpieniem Syna. Czy to jest w ścisłej zgodzie z Ewangelią, to nie ma znaczenia - taka była reżyserska wizja Mela Gibsona.

Próbowałam pokazać matkę, która traci swoje dziecko, rozpacza, przeżywa straszliwe chwile. Najważniejsze było przekształcenie rozpaczy, bólu, wielu sprzecznych...

7895

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]