Reklama

Maratończyk

Maratończyk

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Pięknie napisał o inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II André Frossard: Ściśnięty obręczą Placu Świętego Piotra tłum (...) czekał na Papieża - i wtem ujrzał wyłaniającego się rybaka ludzi, w każdym calu podobnego do tych, których Chrystus wezwał do siebie na brzegach Morza Tyberiadzkiego. Rzekłbyś, że nowo przybyły przyszedł nie z Polski, ale z Galilei - z siecią na ramieniu i Ewangelią pod pachą....
P

Papież szedł przez plac krokiem pewnym i sprężystym. Trzymał w ręku pastorał zwieńczony krzyżem - i podpierał się nim jak laską. Przypominał pasterza prowadzącego stado.

***

Widziałem potem wielokrotnie, jak przemierzał Plac Św. Piotra. Wyraźnie się spieszył. ,,Myślę, nie wiem tego, zgaduję - pisał Jerzy Turowicz - że on uważa, iż ma przed sobą mało czasu. Ma może poczucie, że świat jest w sytuacji zagrożenia. Stąd jakaś nagłość, przekonanie, że trzeba szybko działać, mówić, dotrzeć do każdego człowieka, żeby ten świat uratować. To nie pesymizm, katastrofizm, bo silny jest tu moment nadziei, ale on wie, że ta nadzieja nie może być równoznaczna z bezczynnym czekaniem na ratowanie świata przez Pana Boga".

Jan Paweł zachowywał się tak, jakby chciał zdążyć. Jakby rzeczywiście chodziło mu o ocalenie świata. I o...

3610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]