Reklama

Mapa świata

Mapa świata

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Jak naprawdę wyglądał akt stworzenia? Gdzie znajdował się ziemski Raj? Jaka była konstrukcja Arki Noego? Czy Boży Grób różnił się od innych w Jerozolimie? Na te - jakże realistyczne - pytania próbują odpowiedzieć apokryfy, ale także artyści.
O

Oto Bóg Ojciec mierzący cyrklem wszechświat, słynna miniatura z trzynastowiecznej Bible Moralisée z Reims. Stworzyciel przypomina tu rzemieślnika - budowniczego katedr albo garncarza. Świat w jego rękach z bezkształtnej masy pomału zmienia się w regularne koło. Twarz Boga wyraża skupienie, ale i znużenie, tak jakby stworzenie było długotrwałym trudem, nie zaś gwałtownym wybuchem.

Na innej miniaturze (Biblia z Savigny, XII w.), Stworzyciel to bizantyjski Chrystus Pantokrator. W kolejnych scenach cyklu pojawiają się ziemia i woda, rośliny, słońce i księżyc, ptaki, zwierzęta - a wreszcie człowiek. Powstawanie świata to nic innego jak wchodzenie weń Boga, który stopniowo opuszcza sam siebie, aby spotkać się z człowiekiem. Nie ma go jednak w scenie ostatniej: pod drzewem, na którym zawisł wąż, stoją samotnie Adam i Ewa.

I jeszcze jedno...

4540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]