Reklama

Mamy ustawę i nie mamy

Mamy ustawę i nie mamy

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę lustracyjną, stwierdzając jednocześnie, że niektóre przyjęte w niej zasady budzą jego stanowczy sprzeciw i w związku z tym skieruje do Sejmu projekt jej nowelizacji. Podpisana ustawa powinna wejść w życie za trzy miesiące, ale do tego czasu ma być uchwalona nowelizacja, której ostateczny kształt jest nieznany, czyli nie wiadomo np., czy IPN winien przygotowywać się do realizacji dopiero co uchwalonej ustawy, czy też czekać na wynik kolejnych sejmowych przepychanek. Prezydent zastrzegł, że jeśli nowelizacja zostanie odrzucona przez Sejm, zaskarży obecną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Byłoby to z jego strony wyrazem braku konsekwencji, gdyby nie sytuacja, w której się znalazł.
N

Nowa ustawa lustracyjna była jednym z priorytetów PiS. I oto po roku wyprodukowano, przy pełnym poparciu PO i nie zważając na liczne głosy krytyki, coś, co jest w istocie rozwiązaniem gorszym od dotychczasowego. Przeciwników nowych rozwiązań zaliczono do "układu" i nie pomogło nawet wyraźne, choć bezskuteczne zdystansowanie się do ustawy samego premiera. Partie polityczne, licytując się w popieraniu nowej ustawy - rozszerzającej krąg lustrowanych do ok. 400 tys. osób i segregującej obywateli wedle wytworzonej przez SB przedziwnej kategorii "osobowych źródeł informacji", bez zapewnienia wskazanym skutecznych instrumentów obrony swego dobrego imienia - dojrzały szansę poszerzenia elektoratu oddając równocześnie dopracowanie "szczegółów" w ręce osób co najmniej niekompetentnych. Słusznie więc prezydent Kaczyński uznał, że jego ewentualne weto wobec ustawy zostałoby odrzucone w...

1400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]