Reklama

Małe kroki, ale w dobrą stronę

Małe kroki, ale w dobrą stronę

16.01.2005
Czyta się kilka minut
O tym, co złe w polskich sędziach i sądach, powiedziano już wszystko albo prawie wszystko. Krytyki i zarzutów jest aż nadto.
Z

Znacznie więcej niż połowa Polaków uważa, że sądy (m.in. z powodu korupcji) nie orzekają sprawiedliwie. Złe opinie o sędziach i sądach utrzymują się też w środowiskach akademickich oraz wśród osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka im słabości i wady, przede wszystkim opieszałość w rozpoznawaniu spraw. Podobnie czynią organizacje pozarządowe, jak Fundacja im. Stefana Batorego czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Nie dość na tym: w dokumentach przedakcesyjnych Unia Europejska oceniła nasze sądownictwo bardzo nisko. Podobna ocena wynika z analizy orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Trzeba zgodzić się z diagnozą tak wnikliwego i krytycznego obserwatora, jak prof. Andrzej Rzepliński: polskie sądownictwo ciągnie w dół zła organizacja pracy oraz niski poziom etyki zawodowej i brak etosu. To, nie zaś...

15640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]