Małe kroki, ale w dobrą stronę
Małe kroki, ale w dobrą stronę
Znacznie więcej niż połowa Polaków uważa, że sądy (m.in. z powodu korupcji) nie orzekają sprawiedliwie. Złe opinie o sędziach i sądach utrzymują się też w środowiskach akademickich oraz wśród osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka im słabości i wady, przede wszystkim opieszałość w rozpoznawaniu spraw. Podobnie czynią organizacje pozarządowe, jak Fundacja im. Stefana Batorego czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Nie dość na tym: w dokumentach przedakcesyjnych Unia Europejska oceniła nasze sądownictwo bardzo nisko. Podobna ocena wynika z analizy orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Trzeba zgodzić się z diagnozą tak wnikliwego i krytycznego obserwatora, jak prof. Andrzej Rzepliński: polskie sądownictwo ciągnie w dół zła organizacja pracy oraz niski poziom etyki zawodowej i brak etosu. To, nie zaś...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]