Reklama

Ładowanie...

Magnetyzm czarnej dziury

Magnetyzm czarnej dziury

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Słynne pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury – a właściwie jej ciemnej sylwetki okolonej świecącym dyskiem rozgrzanej materii – zyskało właśnie nowe oblicze.
N

Niemal dwa lata po tym, jak globalna sieć radioteleskopów zwana Teleskopem Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope, EHT) zadziwiła świat obrazem charakterystycznej, pierścieniowej struktury w jądrze galaktyki M87, badacze ukończyli analizę polaryzacji światła uchwyconego na tym obrazie.

Zjawisko polaryzacji (dobrze znane fotografom i miłośnikom okularów przeciwsłonecznych) dostarcza astrofizykom cennych informacji o ekstremalnych warunkach panujących w pobliżu czarnej dziury. Pozwala np. określić natężenie i kierunek pola magnetycznego, generowanego przez opadający ku niej po spirali zjonizowany gaz (to właśnie linie tego pola widać na zdjęciu). Uczeni mają nadzieję, że nowe dane pomogą rozwikłać jedną z licznych tajemnic wokół czarnych dziur. Chodzi o mechanizm powstawania tzw. dżetów, czyli strug wysokoenergetycznych cząstek „wystrzeliwanych” z biegunów tych obiektów na tysiące, a nawet miliony lat świetlnych w przestrzeń międzygalaktyczną. ©


Czytaj także: Einstein nie wierzył w ich istnienie. Teraz astronomowie pokazali jedną z nich na fotografii. Zobaczyliśmy kraniec Wszechświata i naszej wiedzy o nim.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]