Reklama

Magnetyzm czarnej dziury

Magnetyzm czarnej dziury

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Słynne pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury – a właściwie jej ciemnej sylwetki okolonej świecącym dyskiem rozgrzanej materii – zyskało właśnie nowe oblicze.
N

Niemal dwa lata po tym, jak globalna sieć radioteleskopów zwana Teleskopem Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope, EHT) zadziwiła świat obrazem charakterystycznej, pierścieniowej struktury w jądrze galaktyki M87, badacze ukończyli analizę polaryzacji światła uchwyconego na tym obrazie.

Zjawisko polaryzacji (dobrze znane fotografom i miłośnikom okularów przeciwsłonecznych) dostarcza astrofizykom cennych informacji o ekstremalnych warunkach panujących w pobliżu czarnej dziury. Pozwala np. określić natężenie i kierunek pola magnetycznego, generowanego przez opadający ku niej po spirali zjonizowany gaz (to właśnie linie tego pola widać na zdjęciu). Uczeni mają nadzieję, że nowe dane pomogą rozwikłać jedną z licznych tajemnic wokół czarnych dziur. Chodzi o mechanizm powstawania tzw. dżetów, czyli strug wysokoenergetycznych cząstek „wystrzeliwanych” z biegunów tych obiektów na tysiące, a nawet miliony lat świetlnych w przestrzeń międzygalaktyczną. ©


Czytaj także: Einstein nie wierzył w ich istnienie. Teraz astronomowie pokazali jedną z nich na fotografii. Zobaczyliśmy kraniec Wszechświata i naszej wiedzy o nim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Fajne. Wygląda trochę jak Fangor.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]