Reklama

Ładowanie...

Oto nasza czarna dziura

Oto nasza czarna dziura

16.05.2022
Czyta się kilka minut
Zrobiliśmy zdjęcie czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej.
EHT COLLABORATION
P

Po pięciu latach analizy petabajtów danych z ośmiu radioteleskopów rozsianych po świecie od Hiszpanii po Antarktydę – zbiorczo zwanych Teleskopem Horyzontu Zdarzeń – astronomowie zaprezentowali obraz supermasywnej czarnej dziury kryjącej się w centrum naszej Galaktyki. To drugie w historii „zdjęcie” tego typu obiektu. Podobnie jak na tym sprzed trzech lat, które przedstawiało monstrualną czarną dziurę w odległej galaktyce M87, widać na nim pierścień rozgrzanej materii opadającej spiralnie do mrocznego wnętrza, z którego nic – nawet światło – nie może się wydostać.

„Nasza” czarna dziura znajduje się 27 tys. lat świetlnych od Ziemi na tle gwiazdozbioru Strzelca i jest stosunkowo niewielka. Choć ma masę 4 milionów Słońc, to jest od naszej gwiazdy ledwie 30-krotnie większa. Dla porównania, jej kuzynka z galaktyki M87 skupia w sobie masę 6,5 miliarda Słońc. Tak ogromna rozpiętość mas to jednak świetny prezent dla astrofizyków, który pozwoli im bardziej przekrojowo zbadać zachowanie materii, światła i samej czasoprzestrzeni w ekstremalnych warunkach. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]