Reklama

Mądrość ludzi starych

Mądrość ludzi starych

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Przyszłość przyszłością, ale starych potrzebuje teraźniejszość. Biada, jeśli w jakiejś wspólnocie zabraknie kogoś, kto po prostu kocha wszystkich, nikomu nie zagraża, z nikim nie rywalizuje, niczego nie musi udowadniać, a cieszy się każdym sukcesem.
N

Nie jest w porządku mówienie, że starość się Panu Bogu nie udała. Wcale nie jestem pewien, czy rzeczywiście Panu Bogu tak bardzo zależy na starości. To medycyna, produkt ludzkiego geniuszu, wciąż przesuwa krajową średnią wieku odejść z tego świata.

Starość jest trudna, bo nie jesteśmy na nią nastawieni. Dochodząca setnego roku życia pani Karolina Lanckorońska lubiła mawiać z rozbawieniem: "Wie ksiądz, ostatnio ja się nagle postarzałam". Godzi się tu dodać, że ona ze starością radziła sobie znakomicie. Do końca była potrzebna.

Jedną ze zmór starości jest poczucie zbędności. Ludzie, którzy przez całe dorosłe życie pełnili dobrze zdefiniowaną rolę w społeczeństwie, czują się całkowicie wyrzuceni na margines. I nie chodzi o to, żeby ktoś się nimi zajął. Jakim szczęściem dla leciwych profesorów czy ekspertów, wzywanych z ich bytowania na emeryturze...

4551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]