Reklama

Mądrość ludzi starych

Mądrość ludzi starych

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Przyszłość przyszłością, ale starych potrzebuje teraźniejszość. Biada, jeśli w jakiejś wspólnocie zabraknie kogoś, kto po prostu kocha wszystkich, nikomu nie zagraża, z nikim nie rywalizuje, niczego nie musi udowadniać, a cieszy się każdym sukcesem.
N

Nie jest w porządku mówienie, że starość się Panu Bogu nie udała. Wcale nie jestem pewien, czy rzeczywiście Panu Bogu tak bardzo zależy na starości. To medycyna, produkt ludzkiego geniuszu, wciąż przesuwa krajową średnią wieku odejść z tego świata.

Starość jest trudna, bo nie jesteśmy na nią nastawieni. Dochodząca setnego roku życia pani Karolina Lanckorońska lubiła mawiać z rozbawieniem: "Wie ksiądz, ostatnio ja się nagle postarzałam". Godzi się tu dodać, że ona ze starością radziła sobie znakomicie. Do końca była potrzebna.

Jedną ze zmór starości jest poczucie zbędności. Ludzie, którzy przez całe dorosłe życie pełnili dobrze zdefiniowaną rolę w społeczeństwie, czują się całkowicie wyrzuceni na margines. I nie chodzi o to, żeby ktoś się nimi zajął. Jakim szczęściem dla leciwych profesorów czy ekspertów, wzywanych z ich bytowania na emeryturze...

4551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]