Reklama

Ładowanie...

Madame Tosca

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Urodził się 22 grudnia 1858 roku w Lukce, zmarł na raka gardła 29 listopada 1924 roku w Brukseli. Pochodził z muzycznej rodziny. Rodzice zmarli wcześnie; ich przyjaciele chcieli, by chłopiec poszedł w ślady ojca i został organistą w katedrze w Lukce.
G

Giacomo nie kwapił się jednak do nauki; gdy od 1875 roku zaczął grać na organach w katedrze, mówiono, że chce wprowadzić teatr do kościoła. W 1880 roku został uczniem Ponchiellego i Bazziniego w mediolańskim konserwatorium; dyplomowe “Caprioccio sinfonico" spotkało się z pochlebnymi recenzjami mediolańskiej prasy. Pierwsze opery - “Le villi" (1884) oraz “Edgar" (1889) - przyniosły umiarkowany sukces. Przebojem stały się kolejne dzieła sceniczne: “Manon Lescaut" (1893), “La Boheme" (1896, libretto wg powieści Murgera), “Tosca" (1900), “Madame Butterfly" (1904). Sukcesem była też “La fanciulla del West" (premiera w MET 1910), mniejszym powodzeniem cieszyła się “La rondine" (1917).

Wyraźne zmiany stylistyczne pojawiły się w “Il trittico" (1918), na który składają się trzy jednoaktówki: “Il tabarro", “Suor Angelica" i “Gianni Schicchi". Pracę nad “Turandot" wg...

11793

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]