Reklama

Łzy Catherine Deneuve

Łzy Catherine Deneuve

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Wzniosłość czy kicz? - pytanie traci sens w odniesieniu do filmów tak przesiąkniętych magią jak "Parasolki z Cherbourga".
F

Film Jacquesa Demy’ego nie zmienił historii francuskiego kina, ale o ileż uboższy byłby świat naszych zachwytów i wzruszeń, gdyby nie powstał. A przecież początkowo nikt nie wierzył, że może się udać dziwaczny eksperyment, w którym postacie z melodramatu rozmawiają ze sobą wyłącznie śpiewanymi tekstami - inaczej niż w klasycznym musicalu, gdzie piosenki przeplatają się ze zwykłymi dialogami. Demy, opowiadając o nieszczęśliwej miłości dziewczyny ze sklepu z parasolkami i młodego mechanika samochodowego, chciał stworzyć coś na kształt "śpiewającego Mattisse’a". W tym celu zaangażował wielkiego Michela Legrande’a, który filmowe melodie wzbogacił o modne wówczas jazzowe frazowanie. Obraz wypełnił Demy wzornictwem zaczerpniętym z amerykańskiego pop artu - obfitującym w nasycone kolory, idealnie skrojone kostiumy, nienaganne fryzury, przyciągające uwagę przedmioty. Powstała w ten...

2728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]