Reklama

Ludzie pojednania

Ludzie pojednania

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Żydzi i chrześcijanie – ale także agnostyk, muzułmanin i buddysta – wspólnie rozmawiali w Kielcach o pamięci i przebaczeniu.
G

Gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20). Odkryte przez świętego Pawła paradoksalne prawo Bożego działania przychodziło mi na myśl przez cały poniedziałek 9 maja, gdy patrzyłem na przyjaźnie rozmawiających ze sobą, a nawet modlących się wspólnie Polaków i Żydów – i gdy słuchałem, jak poruszali trudne sprawy nie po to, by się oskarżać, lecz po to, by choć trochę naprawiać świat.

Świat nie jest całkiem jednorodny. Konkretne miejsca mają swoje własne znaczenia. 70 lat temu Polacy zabili w Kielcach 42 Żydów. Przez wiele lat wydarzenie to było społecznym tabu. Popełnione zło było traumą, odbijającą się przede wszystkim w życiu ofiar – nielicznych ocalałych z pogromu i bliskich tych, którzy zginęli. Było też jednak koszmarem niszczącym życie sprawców – zepchnięte w odmęty niepamięci zatruwało życie osobiste i społeczne.

W minionym tygodniu w...

3761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]