Reklama

Logika zgorszonych

Logika zgorszonych

11.07.2004
Czyta się kilka minut
W logice przełożonego synagogi nieistotne było, że uzdrowiona kobieta cierpiała od osiemnastu lat. Nie liczyła się jej radość życia ani przywrócone zdrowie. Patrząc na życie z pozycji ideologa, nie potrafił wczuć się w ludzkie doznania, gdyż widział jedynie literę prawa. Ludzi o podobnej mentalności można spotkać także w naszych środowiskach. Ich pryncypialny komentarz potrafi zmrozić najpiękniejsze odruchy ludzkiego współczucia.
G

Gdyby Jezus traktował serio podobne komentarze, być może zaprzestałby cudów, bo nigdy dokładnie nie wiadomo, jakim dobrym uczynkiem zgorszą się bliźni obdarzeni szczególną umiejętnością szukania zgorszeń. W imię świętego spokoju pozostawiłby wtedy chorych i cierpiących ich losowi, byle tylko uniknąć kąśliwych ocen. Nie wybrał jednak tej drogi; konsekwentnie czynił dobro, nie zwracając uwagi na komentarze. Może chciał nas w ten sposób nauczyć, byśmy nie zrażali się, gdy jedyną odpowiedzią na współczujący gest serca będzie świst rzucanych na ślepo kamieni? Do świstu można się po pewnym czasie przyzwyczaić, Chrystusa zaś trzeba naśladować niezależnie od reakcji środowiska.

729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]