Reklama

Listy św. Pawła do ateistów

Listy św. Pawła do ateistów

08.08.2007
Czyta się kilka minut
Czy można przekładać treści chrześcijaństwa na język nowej lewicy? Operować pojęciami przejętymi z Biblii, rezygnując z odwołania do Boga, grzechu czy łaski? Czy nie powstaje w ten sposób zlaicyzowana wersja religii bez transcendencji?.
S

Sympatycy książki Alaina Badiou ("Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu", Korporacja Ha!art, Seria Krytyki Politycznej, Kraków 2007) odnajdują w nauczaniu Apostoła Narodów wzorce uniwersalizmu niezależnego od przekonań religijnych. W ateistycznej perspektywie przyjętej przez francuskiego filozofa nieis­totne są ani światła Damaszku, ani też nawrócenie św. Pawła. "Paweł nie jest dla mnie apostołem czy świętym. Nie dbam o głoszoną przez niego Dobrą Nowinę" - pisze Badiou. W innym miejscu dopowiada, że podstawowa dla świętego prawda o zmartwychwstaniu Jezusa stanowi jedynie "moment bajkowy".

Ujmowanie nauczania św. Pawła w kategoriach "wiary", "miłosierdzia" czy "Ducha Świętego" ma więc stanowić jedynie dewocyjną stratę energii inspirowaną przez wyświechtany obskurantyzm. W tej perspektywie rozwija się namiastkę teologii bez Boga, usiłując określić tożsamość...

9886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]