Reklama

Listy św. Pawła do ateistów

Listy św. Pawła do ateistów

08.08.2007
Czyta się kilka minut
Czy można przekładać treści chrześcijaństwa na język nowej lewicy? Operować pojęciami przejętymi z Biblii, rezygnując z odwołania do Boga, grzechu czy łaski? Czy nie powstaje w ten sposób zlaicyzowana wersja religii bez transcendencji?.
S

Sympatycy książki Alaina Badiou ("Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu", Korporacja Ha!art, Seria Krytyki Politycznej, Kraków 2007) odnajdują w nauczaniu Apostoła Narodów wzorce uniwersalizmu niezależnego od przekonań religijnych. W ateistycznej perspektywie przyjętej przez francuskiego filozofa nieis­totne są ani światła Damaszku, ani też nawrócenie św. Pawła. "Paweł nie jest dla mnie apostołem czy świętym. Nie dbam o głoszoną przez niego Dobrą Nowinę" - pisze Badiou. W innym miejscu dopowiada, że podstawowa dla świętego prawda o zmartwychwstaniu Jezusa stanowi jedynie "moment bajkowy".

Ujmowanie nauczania św. Pawła w kategoriach "wiary", "miłosierdzia" czy "Ducha Świętego" ma więc stanowić jedynie dewocyjną stratę energii inspirowaną przez wyświechtany obskurantyzm. W tej perspektywie rozwija się namiastkę teologii bez Boga, usiłując określić tożsamość...

9886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]