Reklama

Lektury pobożne inaczej

Lektury pobożne inaczej

01.11.2009
Czyta się kilka minut
Wielka literatura nie stanowi zagrożenia dla "skołatanej i zagubionej duszy", ale stawia pytania o to, co w nas szatańskie, a co boskie, pozwala lepiej poznać siebie.
K

Książka jezuity, profesora teologii o. Jacka Bolewskiego składa się z pięciu rozdziałów: pierwszy dotyczy książki Orhana Pamuka "Nazywam się Czerwień", drugi "Szatańskich wersetów" Rushdiego, trzeci "Don Kichota" Miguela de Cervantesa Saavedry, czwarty "Dziadów" Mickiewicza, piąty "Idioty" Dostojewskiego. Jak tłumaczy autor w krótkim wstępie poprzedzającym książkę "arcydzieła przybliżają do najbardziej Arcydzielnego - Stwórcy", a "wielka literatura jako prawdziwa twórczość jest otwarta na stwórczego Ducha, źródło wszystkiego co piękne, dobre, prawdziwe".

W jednym z wywiadów Gombrowicz mówił: "Spencer, Kant, Schopenhauer, Nietzsche, Szekspir, Goethe, Montaigne, Pascal, Rabelais… czego szukałem w tych lekturach, to stylu, stylu zasadniczego myślenia i zasadniczego odczuwania, niezależności, swobody, szczerości i może mistrzostwa. Pożerałem styl, sposób mówienia...

4909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]